1. Premiera
Premiera spektaklu "Czasem" miała miejsce 17. kwietnia 2015 r. podczas Warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych na scenie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Starej Prochowni.
2. Pokaz otwarty w Wawerskim Centrum Kultury
24. kwietnia 2015 r. przygotowaliśmy pokaz otwarty spektaklu dla wawerskiej publiczności. Oprócz przedstawienia, widzowie mogli także zobaczyć materiał filmowy promujący działalność Teatru Ani Pół oraz porozmawiać z członkami zespołu.
Tak o spektaklu napisał
Gniewosz 'Ivariel'Siergiej:
Pierwsze słowa improwizowanego dialogu między dwójką aktorów przypominały odległy świst nadchodzącej fali uderzeniowej. Przypominały zresztą nie bez powodu - za nimi z huraganową energią wyzwolone zostały nagromadzone w umysłach uczestników improwizacji koncepty, emocje i przemyślenia, zamieniając krótkie ćwiczenia w wielogodzinną sesję improwizacji przerywanych gwałtownymi burzami mózgów. Dym tej kreatywnej eksplozji opadał przez kilka następnych spotkań - ale za nim wyłaniały się już kontury pierwszego spektaklu. Spektaklu, który w pędzie ku dobitności zatrzymał się dopiero, gdy w swe objęcia postanowił zamknąć sam Czas.
Tak powstało "Czasem" - ostra, ale i refleksyjna opowieść o tym, jak świat zapomniało o istnieniu samego Czasu - szukająca przykładów zarówno w religii, życiu celebrytów jak i prostytucji. Krytyczna w swoim obnażaniu prawdy, ale nie stroniąca od rozważań nad prawami czasu, jego złożoną (czy aby na pewno?) naturą. Jego premiera (i zarazem debiut Teatru Ani Pół) została zdetonowana podczas warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych w Starej Prochowni - i natychmiastowo zebrała obfite żniwo. Ofiar w ludziach policzyć nie sposób - ale za wyznacznik może posłużyć przyznana przez Jury nagroda za drugie miejsce.
Czy tego dało się uniknąć? Teraz już wiem - nie dało. Jaka czeka nas przyszłość? Cóż, wygląda na to, że przerażająco... kreatywna.
Czy tego dało się uniknąć? Teraz już wiem - nie dało. Jaka czeka nas przyszłość? Cóż, wygląda na to, że przerażająco... kreatywna.
grafika: Karolina Czelej
3. Zakończenie sezonu w WCK
Kolejny pokaz "Czasem" odbył się 14.06. 2015 r.Wystąpiliśmy na prośbę Wawerskiego Centrum Kultury, podczas spotkania podsumowującego sezon artystyczny w Wawrze. Nasz spektakl obejrzało ok. 50 osób.
grafika: Karolina Czelej
Tak o spektaklu napisała Dominika Sznejfokt
Czasem nie czujemy czasu. Czasem czas pozwala o sobie zapomnieć, ale nigdy nie zapomina o nas. Jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale jaka jest jego natura? Co możemy z nim zrobić?
Nad tym zagadnieniem pochyliła się grupa Teatr Ani Pół, tworząc spektakl zatytułowany „Czasem“, którego pokaz odbył się w Wawerskim Centrum Kultury.
Na spektaklu pojawiło się bardzo wiele osób. Sami organizatorzy nie spodziewali się chyba takiego zainteresowania, ponieważ w pewnym momencie zabrakło krzeseł, co bynajmniej nie zniechęciło publiczności do udziału w wydarzeniu. Oglądali spektakle na stojąco, bo naprawdę było co oglądać.
Pierwszym aspektem przyciągającym uwagę był minimalizm charakterystyki i strojów. Wszyscy aktorzy weszli na scenę ubrani po prostu na czarno. Wyróżniał się tylko jeden z nich -
miał na twarzy białą maskę z namalowanym zegarem. Na środku leżał kłębek białej włóczki. W późniejszej scenie pojawiły się 4 chusty. Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że były czarno-białe.
Wyposażeni w tych kilka symbolicznych rekwizytów, postanowili oczarować publiczność, co udało im się bez dwóch zdań. Dopracowane ruchy, dopasowana muzyka i świetna gra światłem sprawiły, że trudno było oderwać wzrok od młodych artystów. Spektakl był co prawda niemy, ale scenariusz został tak przemyślany, że całość była bardzo czytelna i jednocześnie pozostawiała szerokie pole do własnej interpretacji. „Czasem“ przenosi w magiczny świat, w którym czas (w codziennym pośpiechu często niezauważany) ma wreszcie szansę zagrać główną rolę i pokazać się z innej strony.
Teatr Ani Pół tworzy spektakle, które nie dają odpowiedzi, ale zadają pytania. Skłaniają do przemyśleń i poszukiwań. Tworzą sztukę, która porusza i pozwala na chwilę zatrzymania. A opłaca się czasami zatrzymać, bo w takim szybkim tempie, w jakim obecnie żyjemy, łatwo się zagapić i nie zauważyć tego, co jest tak naprawdę najważniejsze.
4. Występ w ramach
Teatralnej Sceny Talentów
w Domu Kultury Włochy
8.11.2015 r.zagraliśmy gościnny pokaz w Domu Kultury Włochy. Wystąpiliśmy w ramach projektu Teatralna Scena Talentów. Po spektaklu publiczność miała okazje porozmawiać z nami i zadać pytania. I jak zwykle zapytano nas o chusty. Przypadek? Nie sądzę.
grafika: DKWłochy
4. Występ charytatywny na rzecz
Fundacji Chrześcijańskiej
"Barwy Życia"
Fundacji Chrześcijańskiej
"Barwy Życia"
Prawdziwym zaszczytem było zagrać dla wolontariuszy i ludzi, którym pomagają. To był nasz maleńki wkład w całą akcję.